Bardzo dużo osób boryka się w dzisiejszych czasach z problemem nadwagi. Niezdrowy tryb życia, brak czasu na zjedzenie pełnowartościowego posiłku. Stres, wreszcie choroby, które często też objawiają się otyłością. Coraz chętniej korzystamy z pomocy dietetyka. Takie konsultacje pomagają i wspierają nas w tym, aby przywrócić regularność przyjmowanych posiłków, dostosować jadłospis do stanu zdrowia. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka? O czym musimy pamiętać?

Pierwsza wizyta u dietetyka – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u dietetyka jest kluczowym spotkaniem. To właśnie podczas niej dietetyk zaproponuje Ci strategię wspólnego działania. Ważne jest zatem dostarczenie wszelkich niezbędnych informacji na temat Twojego aktualnego stanu zdrowia, kondycji fizycznej, preferencji smakowych i przyzwyczajeń. Istotne jest także, abyś opowiedział dietetykowi o dotychczasowych trudnościach, z którymi zmagałaś/zmagałeś się podczas poprzednich prób zmiany żywienia. Jak przebiega taka wizyta? Z jakich etapów się składa?

Analiza wyników badań
Zabierz ze sobą wszystkie wyniki badań wykonywane w ostatnim roku, a także wypisy ze szpitala, jeśli takie posiadasz.

Jeśli Twoim celem jest zredukowanie masy ciała, potrzebne są przede wszystkim:

  • morfologia
  • lipidogram
  • poziom glukozy i insuliny
  • THS, ft3, ft4
  • poziom metabolitu 25(OH)D (czyli witaminy D)

Jeśli dodatkowo zmagasz się z jakimiś jednostkami chorobowymi, konieczne może być rozszerzenie diagnostyki. Dietetyk poinformuje Cię o tym na wizycie.

Wywiad dotyczący zwyczajów żywieniowych
Możesz przygotować na kartce opis Twojego zwyczajowego jadłospisu dnia. Opisz rodzaj spożywanych posiłków i napojów, a także pory spożycia. Jeśli wolisz, możesz to po prostu opowiedzieć, choć w natłoku myśli podczas wizyty dobrze jest mieć przy sobie spisane chociaż notatki. Dietetyk dopyta Cię także o Twoje ulubione produkty i te, których z jakichś względów nie spożywasz. Ważna jest tutaj szczerość, ponieważ na podstawie tych informacji dietetyk oszacuje, jakich witamin i składników mineralnych mogło brakować w Twoim dotychczasowym odżywianiu.

Kompleksowy pomiar masy i składu ciała
Podczas wizyty dietetyk wykona pomiary masy i składu ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej (BIA) na specjalnym analizatorze medycznym. Pomiar jest najbardziej miarodajny – jeśli tylko pacjent nie jest tuż po posiłku i nie jest z pełnym pęcherzem. Dlatego warto zachować 3 godzinną przerwę od posiłku do pomiaru i przed pomiarem opróżnić pęcherz.

Szczera rozmowa i omówienie dotychczasowych trudności
To istotne, abyś podzieliła / podzielił się z dietetykiem historią Twoich dotychczasowych prób zmiany nawyków żywieniowych. Nie służy to ocenie Twojej osoby, a wsparciu w odnalezieniu najlepszych dla Ciebie rozwiązań. Proces zmiany bywa trudny i często kluczem jest znalezienie unikalnych rozwiązań, innych dla każdego pacjenta.

Zdrowa dieta. Zadbaj o odpowiednią dietę i ciesz się życiem…

Warto zwrócić uwagę na nasze zwyczaje żywieniowe. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma dieta. Jeśli położymy nacisk na zdrową dietę, pozytywne zmiany zauważymy bardzo szybko. Nie będzie to tylko redukcja masy ciała. Wartościowa dieta poprawia samopoczucie – fizyczne i psychiczne, jędrność skóry. Przywraca energię życia. Warto o tym pamiętać.

mgr Aleksandra Bąk

dietetyk kliniczny Lumedic