Wizyta u lekarza często jest powodem zbędnego stresu. W końcu nikt nie lubi czekać na wyniki badań i diagnozy, mimo że to nieunikniony element na drodze do pełni zdrowia. Wizyta u specjalisty, z którego usług korzystamy po raz pierwszy, również może generować niepotrzebne zdenerwowanie. Na szczęście z pomocą Internetu można łatwo przygotować się do swojej wizyty, aby ograniczyć dyskomfort do minimum. W tym artykule dowiesz się, jak dokładnie przygotować się do wizyty u endokrynologa.
Endokrynolog – czym się zajmuje?
Zanim dowiesz się, jak przygotować się do wizyty u tego specjalisty, musisz wiedzieć, czym się zajmuje. Do głównych zadań endokrynologa należy leczenie i diagnostyka zaburzeń układu hormonalnego. Poniżej znajdziesz listę problemów, z którymi możesz udać się właśnie do tego specjalisty:
- Otyłość
- Niedoczynność tarczycy (choroba Hashimoto),
- Nadczynność tarczycy (choroba Gravesa i Basedowa),
- Zespół policystycznych jajników,
- Zaburzenia miesiączkowania,
- Cukrzyca,
- Niepłodność,
- Ginekomastia,
- Łysienie androgenowe,
- Hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego),
- Trądzik.
Oczywiście zakres problemów, z którymi powinno udać się do endokrynologa, jest jeszcze szerszy. Tak naprawdę, to lekarz od wszelkich problemów związanych z gruczołami dokrewnymi, takimi jak tarczyca, jajniki, jądra, trzustka, nadnercza, przysadka mózgowa, czy podwzgórze.
Pamiętaj, że choroby na tle endokrynologicznym mogą objawiać się w różny, często nieoczywisty sposób. Na szczęście niektóre objawy są łatwe do zaobserwowania. Przede wszystkim zwróć uwagę na zmęczenie, nadpobudliwość, wahania nastroju, wzrost lub spadek masy ciała, trądzik, nieregularne miesiączki oraz nadmierne owłosienie.
Pierwsza wizyta krok po kroku
Już na wstępie uspokajamy – mimo powagi problemów, z którymi na co dzień mierzą się endokrynolodzy, Twoja wizyta nie będzie wymagała specjalnego przygotowania. Postaraj się przeanalizować swoje objawy oraz przygotować listę przyjmowanych leków. Zapisz wszystkie pytania, które chcesz zadać, aby o żadnym nie zapomnieć.
Zalecamy przygotowanie listy pytań wcześniej niż dzień przed wizytą, ponieważ to zwiększa szanse na zapisanie wszystkich pytań, które przyjdą Ci do głowy. Zabierz wyniki badań i wypisy ze szpitala. Jeśli w swoim telefonie masz zdjęcia niepokojących zmian zachodzących w Twoim ciele, możesz pokazać je podczas wizyty.
Na samym początku endokrynolog przeprowadzi wywiad lekarski, aby dokładnie poznać Twój przypadek. Poruszy temat dolegliwości i wcześniejszych chorób. To doskonały moment na przedyskutowanie wyników badań i zadanie nurtujących pytań. Następnym krokiem będzie Twoje badanie: m.in., takich jak pomiar ciśnienia i masy ciała oraz osłuchanie stetoskopem. Kolejnym etapem wizyty jeśli są takie wskazania jest badanie USG gruczołu tarczowego. To badanie wykonuje się, podczas gdy Pacjent leży na specjalnej leżance. Po badaniu endokrynolog przedstawi diagnozę, omawia postępowanie terpatyczne oraz przypisze potrzebne leki.
Co po skorzystaniu z wizyty u endokrynologa?
Jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz może skierować Cię na wykonanie dalszych badań, takich jak analiza krwi, biopsja lub badania obrazowe: tomografia, czy rezonans. Leczenie układu hormonalnego wymaga czasu. Aby skutecznie śledzić i omawiać postęp leczenia, konieczne będą regularne wizyty kontrolne. Zazwyczaj wykonuje się je co 2–6 miesięcy, jednak należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny. Aby leczenie przyniosło jak najlepsze efekty, pilnuj regularnego przyjmowania przypisanych leków i wszystkich pozostałych zaleceń, które przedstawił Ci endokrynolog.
W LuMedic Pacjentami z problemami natury endokrynologicznej zajmuje się:
- dr n. med. Luiza Napiórkowska,
- dr n. med. Anna Kępczyńska-Nyk,
- dr n. med. Anna Lewicka.