Tarczyca mimo małego rozmiaru, może nieść duże konsekwencje dla zdrowia. Niedoczynność tarczycy to choroba, której nie powinno się lekceważyć. Z tego artykułu dowiesz się, jakie symptomy mogą wskazywać na problemy z tarczycą.

Czym jest tarczyca?

Zanim dowiesz się więcej o niedoczynności tarczycy, warto bliżej poznać samą tarczycę. Tarczyca jest gruczołem zlokalizowanym w przedniej części gardła. Jest złożona z dwóch płatów połączonych ze sobą węziną. Swoim wyglądem przypomina lecącego motyla. Jej głównym zadaniem jest wytwarzanie hormonów niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu – tyroksyny (T4), trijodotyroniny (T3) i kalcytoniny. Tarczyca reguluje:

  • procesy metaboliczne,
  • wytwarzanie ciepła,
  • gospodarowanie energią,
  • działanie układu nerwowego.

Wystarczy, że produkcja jednego z dwóch hormonów (T4, T3) przebiega niepoprawnie, by zachwiać pracę dwóch pozostałych. Diagnozowaniem problemów dotyczących tarczycy zajmuje się endokrynolog.



Niedoczynność tarczycy – objawy

Ze względu na łagodne objawy, niedoczynność tarczycy łatwo pomylić z niegroźnymi problemami. Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie niepokojących oznak. Warto dodać, że choroba ta częściej dotyka kobiet. Do niedoczynności tarczycy dochodzi, gdy tarczyca nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów do krwioobiegu. To z kolei powoduje spowolnienie metabolizmu.

Do najczęstszych objawów spowolnienia procesów metabolicznych należy zaliczyć zmęczenie i uczucie senności. Jeżeli odczuwasz je niezależnie od długości snu i liczby drzemek, niewykluczone, że cierpisz na zaburzenia hormonalne związane z tarczycą. Uczucie niewyspania się może powodować problemy z koncentracją, pamięcią i uwagą.

Następnym kluczowym objawem jest przybieranie na wadze. Spowolnienie metabolizmu, a więc m.in. trawienia, sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest przybrać na wadze. Stopień zaawansowania choroby nie ma znaczenia – nawet w łagodnych przypadkach niedoczynności tarczycy można zaobserwować wzrost masy ciała, mogący prowadzić do nadwagi lub otyłości.

Spowolnienie metabolizmu wpływa również na układ krążenia m.in.obniżając nieznacznie temperaturę ciała. Osoby z niedoczynnością tarczycy są podatne na zimno i mogą odczuwać uczucie zimnych dłoni, stóp, lub całego ciała przez długi czas – mimo że pora roku i warunki pogodowe charakteryzują się wysoką temperaturą.

Innym objawem dotyczących osób mogą być  bóle mięśni i stawów. Niekomfortowe bóle pojawiają się, ponieważ siła i elastyczność mięśni oraz ścięgien zmniejsza się..

Badania pokazują, że kobiety z niedoczynnością tarczycy mogą cierpieć na nieregularne miesiączkiplamienie między miesiączkami. Choroba może wpływać także na obniżenie popędu seksualnego.

Problemy z podwyższonym poziomem cholesterolu także może wystepować. Hormony tarczycy pomagają wątrobie usuwać cholesterol. Jeśli ich poziom zostanie obniżony,  wątroba może nie dać rady usuwać nadmiaru cholesterolu, co powoduje jego wzrost we krwi.

Kolejnym objawem mogącym świadczyć o niedoczynności tarczycy może być spowolnienie tętna. Zwolnienie rytmu, zwane bradykardią, może wpływać na wahanie ciśnienia i rytmu serca.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Tak naprawdę problemy z tarczycą pojawiają się głównie przy uszkodzeniu gruczołu, do którego dochodzi podczas chorób zapalnych lub działań operacyjnych. Mowa o przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, czyli chorobie Hashimoto, zabiegowym usunięciu tarczycy lub leczeniu jodem promieniotwórczym

Pamiętaj, że najczęstsza przyczyna choroby Hashimoto ma tło genetycznie. Jeżeli Twoja mama lub babcia cierpi na niedoczynność tarczycy, możesz znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Przede wszystkim leczenie skoncentruje się na przyjmowaniu hormonu tyroksyny (T4) w formie leku. Co prawda dzięki niemu poziom hormonów wyrównuje się, jednak po pewnym czasie znowu może ulegać obniżeniu, co wymaga jego ponownego zażycia. Leczenie powtarzane regularnie mimo wszystko trwa przez całe życie.

Oczywiście niedoczynność tarczycy nie ma żadnego wpływu na długość życia. Jej objawy mogą być zwyczajnie uciążliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie leczenia i zadbanie o kilka aspektów życia codziennego:

  1. Przyjmuj leki wyrównujące poziom tyroksyny (T4), które zapisał Ci endokrynolog.
  2. Stosuj się do zaleceń lekarza, przyjmując odpowiednie dawki w konkretnych porach.
  3. Wykonuj regularne badania i udawaj się na wizyty kontrolne, aby sprawdzać wyniki TSH i konsultować ewentualne zmiany dawki.
  4. Spożywaj jod, np. w formie ryb morskich, jajek lub owoców morza.
  5. Nie poddawaj się – w bardzo łagodnych przypadkach niedoczynności tarczycy może nastąpić jej samoczynny zanik lub zatrzymanie występowania objawów.

W LuMedic Pacjentami z problemami natury endokrynologicznej zajmują się:

  • dr n. med. Luiza Napiórkowska,
  • dr n. med. Anna Kępczyńska-Nyk,
  • dr n. med. Anna Lewicka.

Rejestracja do endokrynologa w Centrum Medycznym LuMedic możliwa jest telefonicznie: 221502020