W ostatnich czasach temat żywienia stał się bardzo modny, a Internet wręcz „ugina” się od przeróżnych informacji i nowinek dotyczących zasad zdrowego żywienia. Nie brakuje także pomysłów na zredukowanie masy ciała, często konkurujących ze sobą rzekomą szybkością uzyskiwanych efektów. Jak w tym gąszczu informacji odnaleźć te, które są najlepsze dla Ciebie? Jaką dietę wybrać?
Jaka dieta na odchudzanie. Co radzi dietetyk?
Wiele osób chce zgubić zbędne kilogramy, bezskutecznie. Każda kaloria jest przez nas liczona, bo chcemy szybko schudnąć. Warto skorzystać z pomocy dietetyka. Działanie na własną rękę może osłabić organizm i narobić więcej szkody niż pożytku. Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta? Pomoże on:
- ustawić jadłospis biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, niedobór konkretnych pierwiastków,
- wprowadzić zbilansowaną dietę i stworzyć właściwie plan diety tak, aby pacjent mógł naprawdę zrzucić kilogramy, zmniejszyć kaloryczność posiłków,
- zaplanować dietę bogatą we wszystko, czego potrzebuje nasz organizm – niezbędne witaminy i minerały.
Wartościowa dieta – czym musi się wyróżniać?
Jak powinna być skuteczna, ale przede wszystkim zdrowa dieta?
Dopasowana
Każdy z nas jest inny. Nawet jeśli wizualnie wyglądamy podobnie tzn. mamy podobną masę ciała, wzrost czy nawet podobny rozkład tkanki tłuszczowej, różnimy się stanem zdrowia, obciążeniami rodzinnymi czy choćby preferencjami żywieniowymi. Nie każdy z nas lubi gotować i nie każdy gotuje tylko dla siebie. Nie rzadko jest tak, że jedna osoba chciałaby znaleźć styl żywienia który będzie odpowiedni dla całej rodziny, aby nie było konieczności gotowania każdemu czegoś innego. To jest oczywiście bardzo zrozumiałe. W dzisiejszym szybkim świecie mało kto może sobie pozwolić na spędzanie długich godzin w kuchni. Odpowiednia dieta powinna uwzględnić te wszystkie potrzeby wynikające z różnic indywidualnych. To Twoja dieta powinna być dostosowana do Ciebie, a nie Ty do niej.
Pełnowartościowa
O tym, że dieta jest dla nas zdrowa możemy mówić przede wszystkim wtedy, kiedy pokrywa zapotrzebowanie na makroskładniki (białko, węglowodany i tłuszcz), witaminy i składniki mineralne.
Uniwersalna – możesz ją stosować przez całe życie
Należy pamiętać, że dieta to styl życia, a także sposób myślenia. Nie powinna ona opierać się na zakazach i nakazach. Oczywiście raczej niemożliwe jest, aby w Twoim żywieniu nie zmieniło się nic. Jeśli ma zmienić się Twoja masa ciała, Twój stan zdrowia czy Twoje samopoczucie musi także nieco zmienić się Twój talerz. Natomiast chodzi tu przede wszystkim o małe-wielkie zmiany, czyli takie które korygują Twoje żywienie pod względem dostarczanej wartości jakościowej i ilościowej, a nie o życiową rewolucję.
Wspierająca Twoje zdrowie
Zarówno dieta odchudzająca jak i dietoterapia (czyli odżywianie w chorobach) powinny być dostosowane przede wszystkim do Twojego stanu zdrowia i wyników Twoich badań. Poprzez odpowiednią dietę możesz działać profilaktycznie i uchronić się przed chorobami, którymi jesteś obciążony, a jeśli natomiast już rozpoznano u Ciebie jakieś jednostki chorobowe możliwe, że uda Ci się zmniejszyć dawki leków czy też zupełnie je wyeliminować (oczywiście we współpracy i porozumieniu z lekarzem prowadzącym).
Poparta badaniami naukowymi
Większość dietetyków komponując zalecenia i diety dla swoich pacjentów kieruje się ich udokumentowanym, przebadanym działaniem, a także zaleceniami różnych organizacji np. towarzystwa diabetologicznego, endokrynologicznego, ginekologicznego, instytutu żywności i żywienia czy światowej organizacji zdrowia. Modne diety najczęściej nie są jeszcze gruntownie przebadane i ich stosowanie jest takim testowaniem na sobie i swoim zdrowiu. Co wiadomo nigdy nie jest zalecane przez specjalistów, ponieważ nie wiemy jakie konsekwencje mogą wynikać z ich długotrwałego stosowania.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu swojego idealnego modelu żywienia, zapraszamy Cię do konsultacji dietetycznej.
Przeczytaj nasz artykuł: Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?
mgr Aleksandra Bąk, dietetyk
dietetyk kliniczny Lumedic