Zaburzenia miesiączkowania są najczęstszym problemem, z którym kobiety zgłaszają się do ginekologa. Co mogą oznaczać krótkie cykle menstruacyjne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji.
Cykl miesiączkowy – charakterystyka
Aby lepiej zrozumieć zaburzenia miesiączkowania, warto wiedzieć, jak wygląda poprawny cykl miesiączkowy. Przyjmuje się, że kobieta ma średnio 400 cykli miesiączkowych przez całe życie. W czasie miesiączki objętość utraconej krwi zazwyczaj nie przekracza 70 ml. Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni. Gdy trwa krócej niż 21 dni, mówimy o krótkim cyklu menstruacyjnym, czyli o polymenorrhea. Jeżeli trwa dłużej niż 35 dni, to dłuższy cykl menstruacyjny – oligomenorrhoea.
Nie ma powodów do zmartwień, jeśli cykl miesiączkowy jest regularny i kobieta odczuwa objawy owulacji. Akceptowalne są również odchylenia w regularności cyklu miesiączkowego, jeśli nie przekraczają 7 dni. Długość cyklu menstruacyjnego liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. Warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny, który pomoże zapamiętać czas trwania starszych cykli i na ich podstawie obliczać pojawienie się następnych miesiączek.
O czym świadczą krótkie cykle menstruacyjne?
Krótkie cykle menstruacyjne mogą świadczyć o problemach zdrowotnych powiązanych z mechanizmami hormonalnymi. Skrócenie cyklu miesiączkowego lub jego brak najczęściej jest spowodowany przez dysfunkcję osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Zadaniem podwzgórza jest wydzielanie gonadoliberyny (GnRH). Hormon ten pobudza przysadkę mózgową do wydzielania gonadotropin (FSH i LH), które odpowiadają za występowanie owulacji.
Innym powodem krótkich cykli menstruacyjnych mogą być problemy z tarczycą. Hormony tarczycy mają istotny wpływ na owulację. Gdy stężenie hormonów jest zbyt niskie, miesiączka może się rozregulować. Wiele kobiet z niedoczynnością tarczycy zmaga się z zaburzeniami miesiączkowania, które mogą wiązać się z niepłodnością. Lekceważenie chorób tarczycy może mieć równie niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i skutkować przedwczesnym porodem lub poronieniem.
Na zaburzenia miesiączkowania może mieć także wpływ przewlekły stres. Silny i nagły stres powoduje zwiększenie poziomu kortyzolu w organizmie. Jeśli wysoki poziom kortyzolu będzie utrzymywał się zbyt długo, może doprowadzić do rozregulowania cyklu menstruacyjnego – więc do częstszych lub rzadszych miesiączek. Zaburzenia owulacji są również jednym ze skutków zespołu policystycznych jajników (PCOS), niedowagi, otyłości lub zbliżającej się menopauzy.
Kiedy udać się do specjalisty?
Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego wszystkie przypadki zaburzeń miesiączkowania należy traktować indywidualnie. Jeśli dotychczas Twoje cykle miesiączkowe były regularne, to naturalne, że szukasz informacji w Internecie. Pamiętaj jednak, że jeżeli od trzech miesięcy obserwujesz nieregularne cykle miesiączkowe, jest to wystarczająca podstawa do udania się na wizytę do ginekologa lub endokrynologa. O czym jeszcze warto pamiętać?
- Prowadź kalendarzyk menstruacyjny, by zobaczyć odchylenia od normy.
- Jeśli odczuwasz ból podbrzusza podczas stosunku i dostrzegasz plamienie pomiędzy miesiączkami, skonsultuj się z lekarzem.
- Gdy cykl miesiączkowy trwa 40 dni, wykonaj test ciążowy. Jeżeli wynik będzie negatywny, a miesiączka nie pojawi się podczas następnego cyklu, udaj się do specjalisty.
- Wykonuj badanie cytologiczne co 3 lata.
- Podczas leczenia stosuj się do zaleceń lekarza i nie modyfikuj dawek leków. W przypadku wątpliwości udaj się na wizytę.
W celu dokładnej diagnostyki zaleca się wykonanie badania TSH, fT4 i prolaktyny (PRL), które pozwolą określić przyczynę krótkich cykli miesiączkowych. Kluczowe jest oznaczenie poziomu hormonów płciowych, takich jak estradiol, progesteron, FSH i LH. Umożliwi on ocenę funkcji jajników oraz osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Badanie poziomu TSH i fT4 pomoże wykluczyć ewentualną niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Warto rozważyć współpracę z ginekologiem lub endokrynologiem dostosowaną do Twoich potrzeb.
W LuMedic możesz zarejestrować się telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel. 22 150 20 20 i wybierając specjalistę:
- dr n. med. Luiza Napiórkowska, endokrynologia,
- dr n. med. Anna Kępczyńska-Nyk, endokrynologia,
- dr n. med. Anna Lewicka, ginekologia, endokrynologia,
- lek. Anna Wójcikiewicz, ginekologia,
- lek. Iga Siarkowska, ginekologia.