Pierwsza wizyta u ginekologa to dla wielu młodych pacjentek stresujące wydarzenie. Często wiąże się z potężną tremą, uczuciem skrępowania i lęku. Z tego powodu wiele kobiet celowo odracza wizytę u tego specjalisty. Zupełnie niepotrzebnie.

Fotel ginekologiczny, wziernik, cytologia, globulki. Te wszystkie obce młodym dziewczynom słowa mogą budzić strach. To naturalne, że boimy się tego, czego nie znamy. Wszystkie negatywne odczucia najczęściej ustępują tuż po pierwszej wizycie, pod warunkiem, że lekarz przeprowadzi badanie w delikatny sposób i zadba o przyjazną atmosferę w gabinecie.

Odpowiednie przygotowanie do wizyty dodatkowo złagodzi uczucie lęku i obniży stres. Dlatego w tym artykule znajdziesz sprawdzone porady, jak przygotować się do wizyty u tego specjalisty.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wizyta u ginekologa rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Po krótkiej rozmowie specjalista prosi pacjentkę o rozebranie się od pasa w dół i zaprasza na fotel ginekologiczny. Następnie lekarz przeprowadza badanie narządów płciowych. W tym celu używa wziernika, który służy do rozchylenia ścian pochwy. Być może konieczne będzie także pobranie cytologii. Wówczas lekarz za pomocą specjalnej szczoteczki, którą umieszcza w pochwie pobiera rozmaz z szyjki macicy.

Bardzo możliwe, że lekarz nie zaprosi cię na fotel ginekologiczny. Pierwsza wizyta u ginekologa często ogranicza się do samego wywiadu i ma charakter profilaktyczny. Być może specjalista zbada cię, delikatnie naciskając na podbrzusze.

Młodych dziewczyn, które jeszcze nie współżyły, raczej nie bada się dopochwowo. Jeśli pacjentka jest dziewicą, pobranie cytologii czy wykonanie USG, prawdopodobnie nie będą potrzebne. W szczególnych przypadkach dziewice mogą być badane przez odbyt. Takim pacjentkom zaleca się skorzystanie z pomocy ginekologa dziewczęcego.

Jak wybrać odpowiedniego lekarza ginekologa?

Zastanów się, jakie cechy powinien mieć specjalista, do którego wybierzesz się na wizytę. Komu byś zaufała, przy kim będziesz czuć się komfortowo. Wolisz, aby była to kobieta czy mężczyzna? A może płeć lekarza nie ma dla ciebie znaczenia? Być może oczekujesz, aby ginekolog był otwarty, miły, ciepły? A może wolisz takiego, który jest rzeczowy i zdystansowany?

Wybierz lekarza, do którego z przyjemnością będziesz umawiać się na regularne wizyty. Z pewnością pomoże ci w tym rozmowa z bliską osobą. Może to być mama lub przyjaciółka. One na pewno polecą ci sprawdzonego, przyjaznego specjalistę.

Kiedy należy zgłosić się do ginekologa?

Na pierwszą wizytę najlepiej udać się jak najwcześniej, nawet jeśli nie dostrzegasz u siebie żadnych niepokojących objawów. Zaleca się, aby do ginekologa udać się zaraz po rozpoczęciu współżycia, a najpóźniej do 30. r. ż. (jesli nie mamy dolegliwości/objawów ze strony narządu rodnego). Na kolejne wizyty możesz umawiać się co roku. Jeśli jednak czujesz w okolicach intymnych dyskomfort lub dokuczają ci jakieś inne dolegliwości, wymagające natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza, umów się na wizytę wcześniej.

Na wizytę do ginekologa najlepiej umówić się na kilka dni po skończonej menstruacji. Jeśli jednak okres cię zaskoczy, możesz, ale nie musisz przekładać wizytę. Choć dla wielu kobiet, niezależnie do wieku, wizyta u lekarza w czasie miesiączki może być krępująca, to dla ginekologa krwawienie z dróg rodnych nie powinno stanowić problemu.

Jak przygotować się do wizyty?

Warto przygotować listę pytań do specjalisty. Zapisz wszystkie najbardziej palące cię kwestie. Ginekologa możesz spytać o wszystko, nawet o te najbardziej wstydliwe, krępujące rzeczy. Po tym poznasz dobrego specjalistę, że nie wpędzi cię w poczucie wstydu, ale w kompetentny sposób udzieli odpowiedzi na te pytania.

Przed wizytą należy przygotować odpowiedzi na standardowe ginekologiczne pytania. Podczas wizyty lekarz na pewno spyta cię o datę ostatniej miesiączki i długość cyklu. Dlatego tak istotne jest regularne śledzenie cykli miesiączkowych. To bardzo ważne informacje, które pozwolą specjaliście ustalić, czy jesteś zdrowa, czy miesiączkujesz prawidłowo, czy przypadkiem nie masz zaburzonego cyklu. Podczas wizyty na pewno padnie też pytanie m.in o to, czy i w jakim wieku rozpoczęłaś współżycie, czy masz regularne kontakty seksualne oraz o przebyte ciąże.

Czy konieczna jest nadmierna higiena przed badaniem ginekologicznym?

Wiele kobiet, niezależnie od wieku, boi się tego, jak wypadnie przed ginekologiem. Zupełnie niepotrzebnie. Tuż przed wizytą warto zachować spokój, rozluźnić się. Jeśli zastosowałaś się do rad z artykułu, to na pewno jesteś dobrze przygotowana.

Nie musisz wykonywać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych ani poddawać się depilacji miejsc intymnych. Nadmierna higiena nie jest konieczna, a może wręcz zaszkodzić. Przed wizytą u ginekologa wystarczy, że weźmiesz prysznic i ubierzesz się wygodnie.

Dla zwiększenia swojego komfortu, możesz założyć luźną sukienkę lub tunikę, po to, aby przed i tuż po badaniu szybko się zasłonić, choć już teraz w większości gabinetach ginekologicznych otrzymasz w tym celu specjalną, jednorazową spódniczkę.