Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. Na początku jego obecność jest trudna do wykrycia, ponieważ nie daje on żadnych objawów. W jego wykryciu pomagają regularne badania kontrolne. Z tego artykułu dowiesz się, jak ważna jest profilaktyka raka piersi i jakie badania należy wykonywać regularnie.

Różowy Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Nieprzerwanie od 1985 roku, październik na całym świecie jest uznawany za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Jego symbolem jest różowa wstążka, dlatego też październik to miesiąc określany jako „Różowy Październik”. W tym szczególnym miesiącu nowotwory piersi stają się medycznym tematem numer 1. To doskonały czas na edukowanie o tym cichym zagrożeniu i na motywowanie kobiet do regularnego wykonywania badań kontrolnych. Oczywiście warto pamiętać, że każdy moment na badania profilaktyczne jest dobry.

Statystyki mówią same za siebie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi stanowi ok. 23% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe wśród kobiet. Dodatkowo odpowiada za ok. 14% przypadków zgonów spowodowanych rozwojem nowotworu. Rocznie na całym świecie na raka piersi choruje 1,5 mln kobiet, z czego 400 tys. to niestety przypadki śmiertelne. W walce pomagają regularne badania.

Warto zwrócić jednak uwagę na fakt,że nowotwór piersi jest coraz częściej rozpoznawany pomiędzy 30-45 rokiem życia.

samobadanie piersi LuMedic

Profilaktyka raka piersi – samobadanie

Rak piersi to nowotwór, który przy odpowiednio szybkim wykryciu jest uleczalny. Już ta informacja powinna być wystarczającym bodźcem do wybrania się na wizytę kontrolną. Tak naprawdę, wszystko zależy od poświęcenia 10 minut na badanie mogące uratować życie. Profilaktykę można zacząć jednak znacznie wcześniej. Wystarczy regularnie wykonywać samobadanie piersi. Polega ono na samodzielnym obejrzeniu piersi przed lustrem w pozycji zarówno stojącej, jak i leżącej, w celu wykrycia niepokojących zmian. Samobadanie wykonuj 3–5 dni po miesiączce.

  • Pozycja 1: Ręce uniesione do góry.
  • Pozycja 2: Ręce umieszczone na biodrach.
  • Pozycja 3: Trzy środkowe palce jednej dłoni; druga ręka uniesiona do góry (wykonuj okrężne ruchy piersi palcami).
  • Pozycja 4: Leżenie na plecach (ruchy takie same jak przy Pozycji 3).

Jeżeli podczas samobadania zauważysz zmiany, takie jak: wyciek z brodawki, widoczne żyły, wgłębienia, wystające grudki, owrzodzenia, zmiany wielkości brodawki lub wyczujesz guzka przypominającego swoją wielkością pestkę, powinnaś skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, w celu wykonania profesjonalnego badania.

usg piersi LuMedic

Profesjonalne badania

Istnieje wiele badań, mogących skutecznie wykryć raka piersi. Należą do nich badania USG, mammografia i badania genetyczne.

Badanie USG – to najpopularniejsze badanie przeprowadzane przy profilaktyce raka piersi. Wykonuje się je głównie na Pacjentkach, które ukończyły 30 rok życia, ponieważ zachorowalność na ten nowotwór wzrasta w późniejszych latach. To krótkie badanie polega na posmarowaniu piersi specjalnym żelem i przyłożeniu do niej głowicy aparatu USG. Następnie ginekolog powoli przesuwa urządzenie po powierzchni piersi, by wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Mammografia – dotyczy Pacjentek w wieku najczęściej ok. 50 lat – w zależności od przypadku. Mammograf wykorzystuje promieniowanie jonizujące, aby uzyskać zdjęcia gruczołów sutkowych. Podczas tego badania Pacjentka umieszcza swoją pierś na płycie mammografu. Pierś uciska się drugą płytą, aby wynik badania był jak najbardziej precyzyjny. To badanie cieszy się dużą skutecznością. Pozwala poprawnie wykryć zmiany nowotworowe w ponad 90% przypadków. Co ciekawe, badania kliniczne pokazały, że kobiety w wieku 50–69 lat regularnie wykonujące badania mammograficzne piersi, zmniejszyły umieralność aż o 25–30%.

MRI piersi –jest to badanie uzupełniające usg piersi i mammografię. Wskazaniem do badania są min. zbyt małe piersi (aby wykonać mammografię), brak zgody na wykonanie mammografii, przygotowanie do wycięcia guza piersi, niekiedy ocena piersi posiadających implanty. Czas badania to 30-50 min. Należy wspomnieć, że to badanie wymaga podania kontrastu dożylnie.

Badania genetyczne – sprawdzą się u kobiet znających historię występowania nowotworów w swojej rodzinie, gdyż jest to choroba genetyczna. Wykrycie mutacji w genach BRCA1 lub BRCA2 wskazuje, że Pacjentka należy do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia raka piersi. Do wykonania badania genetycznego potrzebna jest próbka krwi żylnej, z której izoluje się DNA.

Profilaktyka jest niezwykle ważna. Wystarczy tak niewiele, aby żyć w spokoju – bez raka piersi.