Z roku na rok coraz więcej osób choruję na cukrzycę. Niezdrowy tryb życia, choroby współistniejące – wszystko to sprawia, że jesteśmy narażeni na zwiększony poziom cukru we krwi. Test obciążenia glukozą pozwala zdiagnozować, w jaki sposób działa trzustka i czy pacjent ma cukrzycę, stan przed Jak go wykonać prawidłowo? Podpowiadamy!
Test obciążenia glukozą – jak wykonać?
Aby test był miarodajny trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zapewnią nam prawdziwy wynik:
- test wykonujemy po przespanej nocy, wybudzanie ze snu powoduje produkcję hormonów,
- test robimy najlepiej między 7-8 rano, po mniej więcej 14 godzinach od ostatniego posiłku. Po 9 rano stężenie glukozy powoli rośnie,
- badanie wykonuje się będąc zdrowym – każda infekcja zniekształca wynik.
Jak przeprowadzamy badanie?
Glukozę rozpuszczamy w 250 – 300 ml wody i wypijamy w 5 minut. Nie należy szybko pić. Nasz organizm, a szczególnie trzustka dozna szoku. Nie dodajemy nic do glukozy, bo może to zaburzyć krzywą cukrową. Po badaniu należy odpocząć i coś zjeść, aby nie dopuścić do nagłych spadków. Każdy ruch to dodatkowe spalanie glukozy. Jeśli czujemy się źle i musimy przerwać test, to nawet jeśli nie minął określony czas, należy pobrać dodatkowo krew na oznaczenie glukozy i ewentualnie insuliny, i test zakończyć. Wszystkie wyniki bierzemy pod uwagę. Pomoże to w interpretacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Co za tym idzie jest to ważne z pozycji dalszej terapii.
Dieta przy cukrzycy!
Pamiętajmy, cukrzyca jest chorobą poważną, ale można z nią żyć. Najważniejsze to przestrzegać zaleceń lekarza, brać leki i troszczyć się o dietę. Ograniczenie fast foodów, alkoholu i słodyczy jest kluczowe. Mając cukrzycę powinniśmy być pod stałą opieką dietetyka.