Hormonalna terapia otyłości za pomocą analogu GLP-1 to dość nowa, bezpieczna i skuteczna forma leczenia otyłości i walki z jej powikłaniami. Lek ten w ponad 90% przypomina GLP-1 – hormon, który odpowiada za redukcję masy ciała. Hamuje apetyt i wspomaga odchudzanie u osób otyłych i niektórych Pacjentów z nadwagą. To iskierka nadziei dla osób, które starają się schudnąć.

Dlaczego otyłość należy leczyć? W jaki sposób działa analog GLP-1? Kto może stosować lek? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wagi. Niewystarczająca ilość ruchu w połączeniu ze stresem i nieprawidłową dietą sprawia, że coraz więcej osób boryka się ze zbędnymi kilogramami.

Schudnąć nie jest łatwo. To długi i trudny proces, wymagający od Pacjenta samozaparcia i silnej woli. Hormonalna terapia otyłości wspomaga spadek masy ciała.

Dlaczego otyłość należy leczyć?

Tkanka tłuszczowa, podobnie jak tarczyca, jądra czy jajniki,  jest narządem hormonalnie czynnym, czyli wydzielającym hormony i substancje hormonopodobne, które mają wpływ na cały ludzki organizm. Każdy człowiek, również szczupły, posiada tkankę tłuszczową, ponieważ odpowiednia ilość tłuszczu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Dopiero nadmiar tkanki tłuszczowej stanowi problem.

Nadmiar tkanki tłuszczowej działa na organizm jak toksyna, poprzez produkcję mikrohormonów prozapalnych, zwanych cytokinami prozapalnymi. Są to substancje wpływające negatywnie na cały nasz organizm, również na mózg.

Dlatego otyłość jest chorobą i należy ją leczyć.

Na czym polega hormonalna terapia otyłości?

Hormonalna terapia otyłości polega na przyjmowaniu leku, który w ponad 90% przypomina GLP-1 – hormon produkowany przez ludzki organizm, stąd jego nazwa – analog GLP-1.

GLP-1 odpowiada za redukcję masy ciała, taką samą rolę pełni analog GLP-1.

Jak działa analog GLP-1?

Analog GLP-1 hamuje apetyt poprzez zmniejszanie kluczowych sygnałów głodu w podwzgórzu, czyli tam, gdzie mieści się ośrodek głodu i sytości. Po zażyciu leku Pacjenci nie czują głodu tak często, jak kiedyś.

Należy pamiętać, że hormonalna terapia otyłości jest jednym z elementów wspomagających utratę masy ciała. Przyjmując lek, należy także przestrzegać odpowiedniej diety oraz nie zapominać o aktywności fizycznej.

W jakiej formie przyjmuje się analog GLP-1?

Lek przyjmuje się w formie iniekcji podskórnych. Zastrzyki należy wykonywać codziennie o stałej porze. Dawkę leku można regulować, w zależności od efektów leczenia. Czasami okazuje się, że pacjent traci zbędne kilogramy przy połowie zalecanej dawki.

Kto może przyjmować analog GLP-1?

Aby poddać się leczenia analogiem GLP-1, muszą wystąpić pewne wskazania u Pacjenta.

Lek ten stosuje się przede wszystkim w leczeniu otyłości, czyli w przypadkach, kiedy BMI wynosi powyżej 30kg/m2.

Istnieją przypadki, kiedy lek ten stosuje się również u osób z nadwagą, czyli posiadających BMI 27 kg/m2. Jednak u takich Pacjentów muszą jednocześnie występować powikłania związane z nadmierną masą ciała, takie jak:

  • stan przedcukrzycowy,
  • cukrzyca typu 2,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • dyslipidemia,
  • obturacyjny bezdech senny.

Czy analog GLP-1 można stosować u dzieci?

Jeśli występują wskazania, hormonalną terapię otyłości można zlecić również u dzieci od 12 r.ż.

Czy hormonalna terapia otyłości jest bezpieczna?

Terapia analogiem GLP-1 jest bezpieczna, choć nie pozostaje obojętna dla ludzkiego organizmu.

Do najczęstszych skutków ubocznych należą m.in.:

  • mdłości,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • zaparcia.

Jaki jest koszt hormonalnej terapii zastępczej?

Hormonalna terapia otyłości nie jest tania. Miesięczny koszt terapii waha się między 650-700 zł. Niestety obecnie na ten lek nie ma refundacji.

Endokrynolog czy diabetolog – gdzie szukać pomocy?

Osoby borykające się z otyłością oraz jej powikłaniami mogą zgłosić się po pomoc zarówno do endokrynologa, jak i diabetologa. Obaj specjaliści mogą zlecić hormonalną terapię zastępczą, a następnie monitorować jej przebieg.

Kwalifikacja Pacjenta na ten rodzaj terapii przebiega na podstawie szczegółowego wywiadu i dokładnego zbadania.